Dr. Mustafa Güveli

  • user warning: Can't create/write to file '/tmp/#sql_5f2_0.MYI' (Errcode: 30) query: SELECT t.tid, t.* FROM hayat_term_data t INNER JOIN hayat_term_hierarchy h ON h.parent = t.tid WHERE h.tid = 325 ORDER BY weight, name in /home/saglik/domains/saglikvebilim.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.module on line 781.
  • user warning: Can't create/write to file '/tmp/#sql_5f2_0.MYI' (Errcode: 30) query: SELECT t.*,v.weight AS v_weight_unused FROM hayat_term_node r INNER JOIN hayat_term_data t ON r.tid = t.tid INNER JOIN hayat_vocabulary v ON t.vid = v.vid WHERE r.vid = 334 ORDER BY v.weight, t.weight, t.name in /home/saglik/domains/saglikvebilim.com/public_html/modules/taxonomy/taxonomy.module on line 640.
  • user warning: Can't create/write to file '/tmp/#sql_5f2_0.MYI' (Errcode: 30) query: SELECT DISTINCT b.* FROM hayat_blocks b LEFT JOIN hayat_blocks_roles r ON b.module = r.module AND b.delta = r.delta WHERE b.theme = 'cti_flex' AND b.status = 1 AND (r.rid IN (1) OR r.rid IS NULL) ORDER BY b.region, b.weight, b.module in /home/saglik/domains/saglikvebilim.com/public_html/modules/block/block.module on line 460.

Gebelikte ruhsal değişiklikler

Her gebe kadın gebe kaldığını fark ettiği andan itibaren annelik duygusunu yaşamaya başlar. Bu duygunun hissedilmesi ile anneler farklı bir havaya bürünürler ve daha şefkatli bir varlık haline dönüşürler. Ancak bu süreç içerisinde değişimler bazen olumsuz yönlere de kayabilir. Depressif ruh hali en sık karşılaştığımız sorunların başında gelir.

Bu durumda değişen kadınlık hormonları ve gebelikle birlikte artan farklı salgılar rol oynar. Eğer değişime vücut adapte olamazsa gebeler de sıkça ağlamalar, yaşama karşı arzularını kaybetme, bebeği istememe, kendi değersiz görme bazen de bebeği aldırma düşünceleri de yoğunlaşabilir. Bunlar genellikle kısa bir süre içeri,sinde gelip geçici durumlardır. Eğer 2-3 haftadan daha uzun sürerlerse gebenin yakınları da dikkatli olmalıdır. Depresyon geliyorum diyebilir.

İçeriği paylaş